Pioneers in the industry, we offer stainless steel rectangle pipes, stainless steel round pipes, stainless steel large diameter pipes 304, stainless steel welded pipe, ss 304 stainless steel square pipe and ss welded pipes 304 from India.
₹ 160 / Kg Get Latest Price
| Size | 12 mm x 25 mm |
| Steel Grade | 316 |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
| Shape | Rectangle |
₹ 390 / Kg Get Latest Price
| Grade | 316 |
| Diameter | 2 inch |
| Wall Thickness | Sch 10S |
| Pipe Type | Seamless |
| Length | 3 Meters |
| Surface Finish | Mirror Polish |
₹ 265 / Kg Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 3 m |
| Material Grade | SS304 |
| Color | Silver |
| Material. | Stainless Steel |
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Usage/Application | Construction |
| Length of Pipe | 3 m |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
₹ 430 / Kg Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| Material Grade | 304 |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Thickness | 2mm |
| Surface Finish | Mill Finished |
| Technique | Hot Rolled |
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Length of Pipe | 3 m |
| Steel Grade | 304 |
| Material | Stainless Steel |
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Nominal Pipe Size (NPS) | 1 inch |
| Schedule (SCH) | SCH 10S |
| Manufacturing Method | Seamless |
| Grade | 304 |
| Shape | Round |
| Length | 3 meters |
₹ 550 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Type | Welded (ERW) |
| Shape | Round |
| Dimensions | 19.05 mm OD (3/4 inch) |
| Wall Thickness | 1.5 mm |
| Finish | Mirror Polished Finish (#8) |
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Size | 1/2 inch |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Material Grade | SS304 |
| Material | Stainless Steel |
₹ 550 / Kg Get Latest Price
| Grade | 316 |
| Type | Seamless |
| Shape | Round |
| Dimensions | 25.4 mm OD (1 inch) |
| Wall Thickness | 1.5 mm |
| Finish | Mirror Polished Finish (#8) |
₹ 550 / Kg Get Latest Price
| Grade | 316 |
| Shape | Round |
| Dimensions | 19.05 mm OD (3/4 inch) |
| Wall Thickness | 1.5 mm |
| Finish | Mirror Polished Finish (#8) |
| Type | Seamless |
₹ 430 / Kg Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Material Grade | 304 |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Thickness | 1mm |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Technique | Cold Rolled |
₹ 550 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Length | 3 m |
| Grade | 304 |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Type | Tube |
₹ 550 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Type | Round Tubes |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | Polished |
| Color | Silver |
₹ 550 / Kg Get Latest Price
| Grade | 316 |
| Type | Seamless |
| Shape | Round |
| Dimensions | 25.4 mm OD (1 inch) |
| Wall Thickness | 1.2 mm |
| Finish | Brushed / Satin Finish (#4) |
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Size | 1/2 inch |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Material Grade | SS304 |
| Material | Stainless Steel |
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material Grade | SS316 |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Electropolished Tube |
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Material Grade | SS304 |
| Shape | Round |
| Length of Pipe | 3 m |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Material Grade | SS202 |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Nominal Pipe Size (NPS) | 3/4 inch |
| Schedule (SCH) | SCH 10S |
| Manufacturing Method | Seamless |
| Grade | 304 |
| Shape | Round |
| Length | 3 meters |
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Nominal Pipe Size (NPS) | 1/2 inch |
| Schedule (SCH) | SCH 40S |
| Manufacturing Method | Seamless |
| Grade | 304 |
| Shape | Round |
| Length | 6 meters |
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Nominal Pipe Size (NPS) | 3/4 inch |
| Schedule (SCH) | SCH 10S |
| Manufacturing Method | Seamless |
| Grade | 304 |
| Shape | Round |
| Length | 6 meters |
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Length | 6 m |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Square |
| Color | Silver |
| Type | Tube |
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Usage/Application | Construction |
| Length of Pipe | 3 m |
| Steel Grade | 202 |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Diameter | 1 inch |
| Wall Thickness | Sch 40S |
| Pipe Type | Welded (ERW) |
| Length | 6 Meters |
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Diameter | 1 inch |
| Wall Thickness | Sch 40S |
| Pipe Type | Seamless |
| Length | 6 Meters |
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Material Grade | 304 |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Thickness | 1mm |
| Surface Finish | Anodized |
| Technique | Hot Rolled |
₹ 125 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Diameter | 1 inch |
| Wall Thickness | Sch 40S |
| Pipe Type | Welded (ERW) |
| Length | 6 Meters |
| Standard | ASTM A312 |
| Application | Railing & Balustrade |
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Diameter | 1 inch |
| Wall Thickness | Sch 40S |
| Pipe Type | Welded (ERW) |
| Length | 6 Meters |
| Surface Finish | Annealed & Pickled (AP) |
| End Type | Plain End (PE) |
₹ 160 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 304 |
| Outer Diameter | 6 mm |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Brand | Jindal |
| Usage/Application | Construction |
| Color | Silver |
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Length | 3 m |
| Material Grade | SS316 |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material | SS |
| Steel Grade | 310 |
| Type | Capillary Tubes |
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Size | 1/2 inch |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material Grade | SS316 |
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Steel Grade | 304 |
| Type | Capillary Tubes |
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Nominal Bore Size | 2 Inch |
| Schedule | Sch 80S |
| Standard | ASME SA312 |
| Shape | Round |
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Grade | 316L |
| Nominal Bore Size | 2 Inch |
| Schedule | Sch 80S |
| Standard | ASME SA312 |
| Shape | Round |
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Grade | 316L |
| Nominal Bore Size | 2 Inch |
| Schedule | Sch 80S |
| Standard | ASME SA312 |
| Shape | Round |
| End Type | Bevelled End |
Kartik Patel (MD)
Kartik Metal And Alloys
First Floor, 10541/2, Motia Khan, Bagichi Allauddin
New Delhi - 110055, Delhi, India