Wholesaler of a wide range of products which include stainless steel thread plate, 304 jindal ss plate, jindal stainless steel cr plate, hot rolled stainless steel sheet, 310 stainless steel sheet and jindal 316l stainless steel sheet.
₹ 295 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Usage/Application | Construction |
| Thickness | 5 mm |
| Steel Grade | SS 304 |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Shape | Rectangular |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Plate |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 190 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Steel Grade | 304L |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Shape | Rectangular |
| Material | Stainless Steel |
₹ 170 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | 321 |
| Surface Treatment | Coated |
| Shape | Rectangular |
| Standard | ASTM |
| Material | Stainless Steel |
₹ 160 / Kg Get Latest Price
| Technique | Hot Rolled |
| Material Grade | SS 304 |
| Gauge | 22 Gauge |
| Thickness | 1 mm |
| Brand | Jindal |
| Material | Stainless Steel |
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Grade | 310 |
| Brand | Jindal |
| Material | Stainless Steel |
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS 316 |
| Brand | Jindal |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Finish | Polished |
| Shape | Rectangle |
₹ 220 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 304 |
| Thickness | 4-5 mm |
| Steel Grade | SS 304 |
| Surface Treatment | Painted |
| Shape | Rectangular |
| Type | stainless steel |
₹ 160 / Kg Get Latest Price
| Surface Treatment | Coated |
| Steel Grade | 304L |
| Shape | Rectangular |
| Standard | ASTM |
| Certification | ROHS |
| Material | Stainless Steel |
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Grade | SS304 |
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Material | Stainless Steel |
₹ 135 / Kg Get Latest Price
| Grade | SS304 |
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Material | Stainless Steel |
Kartik Patel (MD)
Kartik Metal And Alloys
First Floor, 10541/2, Motia Khan, Bagichi Allauddin
New Delhi - 110055, Delhi, India