Our range of products include stainless steel rods, stainless steel round pipe, stainless steel round bar, 304 stainless steel round bar, 321 stainless steel round bar and stainless steel square bar.
₹ 155 / Kg Get Latest Price
| Size | 6mm |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Finish | Polished |
| Type | Rod |
₹ 225 / Kg Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Material | PVC |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Country of Origin | Made in India |
| Size/Diameter | 1.5 inches |
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 304 |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Polished |
| Shape | Round |
| Size | 10mm Dia |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Grade | 304 |
| Finish | Polished |
₹ 750 / Kg Get Latest Price
| Length | 3 m |
| Finish | Polished |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Construction |
| Grade. | 321 |
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Grade | 202 |
| Length | 3 m |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Black |
| Surface Treatment | Annealed |
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Grade | 410 |
| Length | 6 m |
| Shape | Hollow Bar |
| Finish | Polished |
| Surface Treatment | Forged |
₹ 115 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Polished |
| Material Grade | 202 |
| Surface Finishing | Annealed |
| Shape | Round |
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Polished |
| Surface Finishing | Hot Rolled |
| Grade. | 347 |
| Material. | Stainless Steel |
₹ 240 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Polished |
| Material Grade | 304 |
| Surface Finishing | Annealed |
| Material | Stainless Steel |
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | EN 8 |
| Material | Stainless Steel |
| Single Piece Length | 9 meter |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 3 inch |
| services location | delhi |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Single Piece Length | 3 meter |
| Usage/Application | Construction |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Jindal |
| Material Grade | 310 |
| Color | Silver |
Kartik Patel (MD)
Kartik Metal And Alloys
First Floor, 10541/2, Motia Khan, Bagichi Allauddin
New Delhi - 110055, Delhi, India