Our range of products include 4mm 6mm 8mm 10mm thick 4x8 stainless steel sheet, rectengular polished stainless steel sheets certification isi certified, polished ss sheets suppliers in india, jindal plate stainless steel sheets 304 3mm x 1500 x 3000mm and plate silver stainless steel 304 grade sheet.
₹ 160 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 4.0 mm |
| Grade | 304 |
| Surface Finish | 2B (Mill Finish) |
| Width | 1219 mm (4 ft) |
| Length | 2438 mm (8 ft) |
| Brand / Make | Jindal |
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Technique | Hot Rolled |
| Origin | Indian |
| Usage / Application | Automotive Industry |
| Deals In | New |
| Hardness Type | Soft |
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304L |
| Thickness | 6 mm |
| Usage / Application | Building & Construction |
| Design | Etching |
| Origin | Europe |
| Technique | Cold Rolled |
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS304 |
| Thickness | 1 mm |
| Coating | PVC |
| Applications | Sink |
| Surface | Galvanised |
| Standards | ASTM |
₹ 170 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS 202 |
| Surface Treatment | Painted |
| Shape | Square |
| Standard | AISI |
| Certification | ISO |
| Country of Origin | Made in India |
Kartik Patel (MD)
Kartik Metal And Alloys
First Floor, 10541/2, Motia Khan, Bagichi Allauddin
New Delhi - 110055, Delhi, India