Our range of products include stainless steel sheet, 347 stainless steel sheet, mirror finish stainless steel sheet, jindal stainless steel mirror finish sheet, ss 304 plates and 304 stainless steel sheet.
₹ 270 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Material Grade | SS304 L |
| Technique | Hot Rolled |
| Material | Stainless Steel |
| Gauge | 20 Gauge |
| Usage/Application | Construction |
| Color | Silver |
| Surface Treatment | Mirror |
| Product Thickness | 2mm |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 220 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Material Grade | 347 |
| Technique | Hot Rolled |
| Finish | Mirror Finish |
| Gauge | 22 Gauge |
| Brand | Jindal |
₹ 125 / kg Get Latest Price
| Finish | Mirror Finish |
| Material Grade | SS 304 |
| Thickness | 1 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Shape | Rectangle |
₹ 300 / kg Get Latest Price
| Thickness | 6 mm |
| Grade | 310 |
| Surface Treatment | Mirror |
| Finish | #8 |
| Technique | Hot Rolled |
| Origin | Indian |
₹ 135 / kg Get Latest Price
| Thickness | 6 mm |
| Grade | 304 |
| Surface Treatment | Mirror |
| Finish | No. 8 |
| Technique | Hot Rolled |
| Origin | Indian |
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Brand | Jindal |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Finish | Polished |
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Steel Grade | 304L |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Shape | Rectangular |
| Material | Stainless Steel |
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1.2 mm |
| Surface Finish | No. 4 (Satin/Brushed) |
| Width | 1250 mm |
| Length | 3048 mm (10 ft) |
| Brand / Make | Jindal |
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Brand | Jindal |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Grade. | 321 |
| Finish | Polished |
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Brand | Jindal |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Grade. | 304L |
| Finish | Polished |
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Brand | Jindal |
| Material. | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Grade. | 310 |
| Finish | Polished |
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Brand | Jindal |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Grade. | 347 |
| Finish | Polished |
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Brand | Jindal |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Technique | Hot Rolled |
| Grade. | 321 |
₹ 130 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 202 |
| Thickness | 0.7 mm |
| Standard | ASTM A706 |
| Finish | Polished |
| Pack Type | Roll |
| Color | Silver |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Grade | SS304 |
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Material | Stainless Steel |
₹ 245 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| Technique | Hot Rolled |
| Finish | Matte Finish |
| Gauge | 22 Gauge |
₹ 270 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Steel Grade | 321 |
| Surface Treatment | Coated |
| Shape | Rectangular |
| Material | Stainless Steel |
₹ 270 / Kg Get Latest Price
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Shape | Square |
| Standard | AISI |
| Certification | ISO |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS 302 |
| Steel Grade | SS 316 |
₹ 190 / Kg Get Latest Price
| Grade | SS304 |
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Material | Stainless Steel |
₹ 215 / Kg Get Latest Price
| Grade | SS304 |
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Material | Stainless Steel |
Kartik Patel (MD)
Kartik Metal And Alloys
First Floor, 10541/2, Motia Khan, Bagichi Allauddin
New Delhi - 110055, Delhi, India